Sera Kazanları
 
 

ÜRÜNLER > KALORİFER KAZANLARI > Tam Otomatik Akışkan Yataklı Katı Yakıtlı Kalorifer Kazanları (YTOAYK)

 

ÜRÜN DETAY BİLGİLERİ
ÜRÜN BİLEŞENLERİ:

+ Kömür Taşıma Sistemi: Kömür stok alanından kazan bunkerine pratik kömür naklini sağlar.

+ Kazan Bunkerleri (Kazan Rezerv Tankı): Kazanın 5–6 saatlik yakacağı kömürün hazır halde bulunmasını sağlar.

+ Kalorifer Kazan Sistemleri: Sistemlerimizde ısı tekniğinde dünyaca kullanılan üç geçişli yüksek performanslı, özellikle kömür için dizayn edilmiş Skoç tipi kazanlar kullanılır. Kazanlarımızda, özel yüksek ısıya dayanıklı saclar kullanılmaktadır. DIN 17155 standartlarına sahip olan bu malzemeler, dünya çapında da ısıtma sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır.

+ Otomatik Akışkan Yatak Üniteleri: Özel ithal çelikten, yüksek ısıya dayanıklı olarak imal edilmekte olup kesinlikle yüksek ısıdan etkilenmezler.

+ Kuru Tip Duman Filtresi: Duman ile birlikte uçuşan kurum ve diğer partikül tozları tutar.

+ Ekonomizer: Genellikle kazanlarda bacaya giden duman sıcaklığı, 120 °C civarındadır. Bu atık ısı, ekonomizer ile yaklaşık 60–70 °C’de geri kazanılır. Böylece, kazanda yanan kömür / gazdan %15–20 tasarruf sağlanır.

+ Islak Tip Filtre: 316 kalite Krom-Nikel sacdan yapılmaktadır. Amacı, bacadan çıkan kurum ve gazların çevreye ve seralara zarar vermesini engellemektir. Su ile baca gazlarıı kimyasal olarak birleştiğinde asidik ortam oluşturmaktadır.

Filtrenin asidik ortama dayanabilmesi için 316 Krom Nikel malzemeden imal edilmiştir.

+ Baca Fanı: Baca fanı, kanatçıklı ve milli yataklı olarak seçilmiştir. Motor, ısıdan uzak tutulmuştur Bundan dolayı uzun ömürlüdür. En önemlisi ise, baca fanının hız kontrollü olmasıdır. Hız kontrollü olmazsa, fazla hava akımı emişiyle kazanın sıcaklığını da emerek bacaya verir. Dolayısıyla kazan ısısını düşürür.

Baca fanının hız kontrollü olması çok önemlidir.

+ Sıvı / Gaz Yakıtlı Brülör: Kömür kazanının üzerine aynı zamanda gaz / sıvı yakıtlı alternatif olarak brülör takılabilir. (Bu istek siparişle belirtilmelidir.)

+ Elektrik Kumanda Panosu: Her akışkan yatak ünitesi için ayrı bir elektrikli kumanda sistemi konulmuştur. Baca fanı için hız kontrol kumanda panosunda ayrıca yapılmıştır. Amaç, herhangi bir elektrik arızası, pano yanması halinde sistemlerin birbirine zarar vermelerini engellemektir.

+ Baca: Kazan bacaları ısı tekniği, mühendislik hesaplarına göre yapılır. Özellikle katı yakıtlarda baca çapı hesabı ve yükseklikleri, sıvı/gaz kazanlarına göre çapı ve yükseklikleri daha büyüktür. Kömür kazanlarda baca yüksekliği 15m'den aşağı olmamalıdır.
- Kazanlar genellikle dizayn edilirken yakıt kalorisi; kömürlerde 7.000 Kcal/h.m2 ve sıvı yakıt ve gazlarda 13.000 Kcal/h.m2 alınır.

- Sıvı gaz yakıtlı kazanlar genellikle kömürlü kazanlara göre çok daha az yer kaplarlar.

- Sera ısıtma sistemlerinde gaz yakıtı kazan sistemi kurulumunda da yedekleme olarak kazan sistemini büyüklüğüne göre en az 2 adet kazan +brülör olarak dizayn edilmesi gerekmektedir.

- Sera ısıtma sistemlerinde herhangi bir arızaya karşı yanma hücre sayılarının arttımı, ilave filtrasyon sistemi, ekonomizer, baca hesabı gaz yakıtlı kazanda kazan adedi, arttımı hepsi maliyeti etkileyen unsurlardır.


Akışkan yataklı sistemler, başlıca olarak iki alt sistemden oluşmaktadır. Bunlardan bir tanesi sabit ızgaralar olup hareketsiz konumda bulunurken, diğeri ise gücünü hidrolik üniteden pistonlar vasıtasıyla alan hareketli ızgaralardır. Hareketli ızgaralar kumanda panosuna bağlı konumdadır. Bu sayede kumanda panosu yardımıyla hız ayarı yapılabilmektedir, yani hareketli ızgaraların çevrim (gidiş-tekrar başlangıca geliş) hızı ayarlanabilmektedir. Her türlü kömürün yakılabilmesi imkanını sunan bu sistem, farklı kapasitedeki ihtiyaçlara da kolaylıkla ve çabuklukla yanıt vermektedir. Örneğin, yüksek kalorideki kömürlerin (7000–7500 kcal/kg) tamamen ve tam verimli olarak yakılabilmesi için hız ayarının yavaşlatılması gerekirken, daha düşük alt ısıl değere sahip kömürler için ise bu hızın daha yüksek olması gerekmektedir. Sistem, istenilen hıza göre ayarlanabilme yeteneğine sahiptir.

Akışkan yataklarda, özel ithal çelik çekme borular kullanılmaktadır.

Akışkan yatak soğutması ise, kazan dönüş suyu ile yapılır.

Kömür, ilk başta depolandığı yerden rezerv tankına bant veya helezon taşıyıcı yardımıyla yüklenir. Büyük boyutlardaki kömürler için bant, daha küçük boyutlardaki kömürler için ise helezon yükleyici kullanılmaktadır. Rezerv tankı, kazanın otomatik olarak yükleme müdahalesinden uzak bir şekilde kendi kendine yanabilmesi için gerekli yakıt bakımından sistemde otomasyonun bir parçası olarak işlev görür. Dolayısıyla rezerv tankı kapasitesi, bir sonraki ilk yüklemenin ne zaman yapılacağına karar verirken, kendi kapasitesi ise kazanın ihtiyacı olan yakıt miktarına bağlı olarak değişir. Kazanın yakıt ihtiyacının belirlenmesinde, toplam ısıl kapasite asıl belirleyici olarak rol oynar.

Kömür rezerv tankına yüklendikten sonra, ana piston tank içersinden kömürü yanma odasına doğru ilk sabit ızgaraya boyunca sürer. Yanma için gerekli hava ise fan tarafından karşılanır. Hareketli ızgaralar ve sabit ızgaralar yardımıyla kömür kademe kademe en alttaki kül almaya kadar yanarak ilerler. Burada ise helezon taşıyıcı külü dışarıya atar.

Kyoto şartlarıyla tam uyum için külhan (yanma odası) refrakter tuğla ile kaplanır. Bu sayede yanma odası sıcaklığı 800-850 °C’ye çıkarak yanmayan gazları da yakar ve emisyon oranını çok aşağılara çeker. Aynı zamanda, refrakter malzeme ile ocak içerisindeki yanma verimi de, yanma havasına düzgün bir aerodinamik kondisyon verilerek sağlanır.

Hem çevreye olan zararları azaltmak, hem de yanma verimini çok yükseklere çekmek için refrakter malzeme kullanımı kazan sistemini çevre dostu ve yüksek verimli yapmaktadır.

Sistemler, istenilen ısı kapasitelerine göre projelendirilir.

Hidrolik ve akışkan yataklı üniteler, her türlü mekanik ve elektrik arızalarına karşı yedekli, çift sistem olarak dizayn edilmiş olup GECE ve AÇIK SERVİS ihtiyacına gerek bırakmamaktadır.

ÜRÜN AÇIKLAMASI

+ Patenti firmamıza aittir
+ Tam Otomatik 3 geçişli katı yakıt kazanlarımız bina ve sera ısıtmalarında kullanılmaktadır.
+ En Büyük Özelliği; Sistem kömürün önce gazını yakmaktadır.
+ Daha sonra kömürün kendisini gazdan çıkan yüksek ısıda çevirerek yakmakta olup, böylece kömürün içerisinde bulunan bütün materyaller tam olarak yanma oluşmaktadır.
+ Kazanlarımız 3 geçişli kazan olup bacaya giden ısı çok düşüktür.
+ Dolayısıyla ısı kaybı minimize edilmiştir.
+ İstenildiğinde Baca Gazı Filitresi (316 Krom Nikelden ) Islak ve Kuru Tip
+ Baca Fanı Hız Kontrol ile Ayarlanarak Fazla Isının Bacaya Gitmesi Engelenir.
+ Ekonomizer İle Baca Atık Isısı Geri Kazanılır.
+ Dolayısıyla kazanlarımızın verimi %95 'lerde olup maksimum verim elde edilmiştir. Böylece çok az yakıtla çok yüksek ısı elde edilmiştir.

 

 
 
   
  ANASAYFA | HAKKIMIZDA | ÜRÜNLER | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | SERTİFİKALAR | REFERANSLAR | İNTERAKTİF | TEKNİK DESTEK | İLETİŞİM